2010 Winners

Overall Winners

Best of Festival: Primary
“Ellie Who - Time Traveller"
by Park Street C of E Primary

Best of Festival: Key Stages 3 and 4
“The Raspberry Ribbon"
by Marysia Clouter (Independent)

 

Primary
Best Animation
"Why there are Butterflies"
by the Cambridgeshire Film Consortium
Best Soundtrack
"The Unexpected Adventure"
by Alex Gordon (Independent)
Best Special Effects
"Do You Believe in Fairies?"
by Westfield Juniors
Best of Us Challenge
"Crossbar Challenge"
by Fourfields Community Primary
"Olympic Games"
by Crosshall Junior School
"The Hoola-Hoop Challenge"
by Ramsey Spinning Infants
Secondary +
Best Animation
"Stay in my Memory"
by Grace Lee from St.Ivo School
Best Soundtrack
"Vengence"
by Long Road Sixth Form College
Best Special Effects
"The Ghost Army"
by the Cambridgeshire Film Consortium

 

Category Winners:

Foundation Stage

1st ~ “Magic Key Adventure in Nursery Rhyme Land” by Crosshall Infants

2nd ~ “The Adventures of Humpty Dumpty” by Winhills Primary

3rd ~ “A Tiny Caterpillar on a Leaf” by Ramsey Spinning  Infants

Year 1

1st ~ “The Missing Lighthouse Keeper” by Thriplow Primary

2nd ~ “Stan the Starfish is Missing” by Fen Ditton Primary

3rd ~ “The Lost Gruffalo” by Ramsey Spinning  Infants

Year 2

1st ~ “Minibeast Riddles” by Park Street C of E Primary

2nd ~ “Alien in Space” by Milton C of E Primary

3rd ~ “Poetry in Motion - Night Time” by Crosshall Infants

Year 3

1st ~ Remember to Eat Vegetables” by Crosshall Juniors

2nd ~ “Healthy TV News Report” by St Alban's Catholic Primary

3rd ~ “Good Night, Sleep Tight” by Spaldwick Primary

Year 4

1st ~ “Ellie Who - Time Traveller” by Park Street C of E Primary

2nd ~ “James Pond and the Frog with the Golden Tongue” by Isleham Primary

3rd ~ “Do you believe in Fairies?” by Westfield Juniors

Year 5

1st ~ “Saving the Rain Forest” by Wheatfield Primary

2nd ~ “Park Street TV Commercials” by Park Street C of E Primary

3rd ~ “MSND Trailer” by Crosshall Juniors

Year 6

1st ~ “Mission Almost Impossible” by Girton Glebe Primary

2nd ~ “Sensational News” by Ramnoth Juniors

3rd ~ “Why there are Butterflies” by the Cambridgeshire Film Consortium

 

Secondary Winners can be viewed here but please note:
some of these entries are deemed inappropriate for younger viewers and may contain material that could be upsetting

Secondary: Foreign Film

1st ~ “Vengence” by Long Road Sixth Form College

2nd ~ “The Unknown Terror” by Comberton Village College

Key Stage 3

1st ~ “Food Flash” by the Cambridgeshire Film Consortium

2nd ~ “The Ghost Army” by the Cambridgeshire Film Consortium

3rd ~ “The Wizard, the Devil & the Fairy” by the Cambridgeshire Film Consortium

Key Stage 4

1st ~ “The Raspberry Ribbon” by Marysia Clouter
(Independant)

2nd ~ “Stay In My Memory ” by Grace Lee from St.Ivo School